Manisa lise taban puanları 2026 ve yüzdelik dilimleri

Manisa'da LGS (merkezî sınav) puanıyla öğrenci alan 50 okul ve programın 2026 taban puanları, 2025 yüzdelik dilimleri ve yaklaşık netleri aşağıda. Liste en yüksek taban puandan en düşüğe sıralıdır.

2026 yerleştirmesinde Manisa'nın en yüksek taban puanlı okulu Manisa Fen Lisesi (Yunusemre) oldu: 473,35 puan. 7 fen lisesinin tabanı 401,78 ile 473,35 arasında.

Okul ve program
50
En yüksek taban (2026)
473,35
En düşük taban (2026)
149,94

Okul türüne göre taban puanları

Manisa ilinde okul türlerinin 2026 en yüksek ve en düşük taban puanı. Aynı okulun farklı dil ya da hazırlık seçenekleri ayrı program sayılır.

Manisa okul türüne göre lise taban puanları
Okul türüProgramEn yüksekEn düşük
Fen liseleri7473,35401,78
Sosyal bilimler liseleri2382,53344,04
Anadolu liseleri12440,63251,04
Anadolu imam hatip liseleri13363,45160,69
Mesleki ve teknik liseler16322,90149,94

Manisa liseleri: taban puan ve yüzdelik dilim

Tabloda 2026 taban puanı, 2025 yüzdelik dilimi ve taban puanın yaklaşık net karşılığı var; geniş ekranda bir önceki yılın tabanı da görünür.

Manisa lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri
OkulTaban 2026Yüzdelik 2025≈ Net
Manisa Fen LisesiYunusemre473,35%1,182
Halil Kale Fen LisesiTurgutlu462,83%1,979
Macide-Ramiz Taşkınlar Fen LisesiAkhisar453,67%2,876
Manisa TOBB Bülent Koşmaz Fen LisesiYunusemre450,40%3,175
Şehzadeler Gediz Anadolu LisesiŞehzadeler440,63%4,273
Soma Borsa İstanbul Fen LisesiSoma440,13%472
Alaşehir Fen LisesiAlaşehir432,63%5,170
Fatih Anadolu LisesiYunusemre428,27%6,269
Necip Fazıl Kısakürek Fen LisesiDemirci401,78%1061
Salihli Sekine Evren Anadolu LisesiSalihli391,86%1358
Akhisar Şeyh İsa Anadolu LisesiAkhisar391,10%1258
Soma Cemil Meriç Anadolu LisesiSoma388,43%1257
Ahmet Altan Anadolu LisesiAlaşehir383,88%1456
Manisa Sosyal Bilimler LisesiYunusemre · Hazırlıklı382,53%1455
Turgutlu LisesiTurgutlu379,57%1654
Ali Uzunoğlu Anadolu İmam Hatip LisesiSoma363,45%1850
Kula Bekir Sacide Keleşoğlu Anadolu LisesiKula347,98%2345
Hilaliye Kız Anadolu İmam Hatip LisesiAkhisar · İngilizce - Kız347,01%2145
Salihli Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler LisesiSalihli344,04%2444
Demirci Anadolu İmam Hatip LisesiDemirci328,12%2339
Hilaliye Şahin Yılmaz Anadolu İmam Hatip LisesiAkhisar · İngilizce - Erkek326,62%2939
Saruhanlı Anadolu LisesiSaruhanlı326,47%2539
Merkez Efendi Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiYunusemre322,90%2838
Salihli Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiSalihli282,16%4626
Çukurova Kimya Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiYunusemre280,55%5025
Alaşehir Anadolu İmam Hatip LisesiAlaşehir279,47%4725
Gördes Anadolu LisesiGördes277,56%5924
Eczacı Engin Ümmetoğlu Anadolu LisesiKırkağaç276,36%4424
Hasan Ferdi Turgutlu Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiTurgutlu273,69%4823
Polinas Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiYunusemre269,31%4622
Polinas Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiYunusemre264,23%4720
Aliya İzzetbegoviç Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiAkhisar259,45%5119
Salihli Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiSalihli256,24%5418
Hasan Ferdi Turgutlu Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiTurgutlu252,53%5717
Selendi Anadolu LisesiSelendi251,04%9017
Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiŞehzadeler242,63%6014
Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İmam Hatip LisesiYunusemre · İngilizce - Kız242,57%4514
Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiŞehzadeler233,27%8911
Yunus Emre Anadolu İmam Hatip LisesiYunusemre · İngilizce - Erkek232,57%9711
Şahin Şen Kız Anadolu İmam Hatip LisesiSalihli · İngilizce - Kız229,12%7410
Şehit Efkan Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiAlaşehir225,69%879
Soma Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiSoma205,51%973
Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiAkhisar202,62%912
Kırkağaç Anadolu İmam Hatip LisesiKırkağaç200,07%982
Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiDemirci199,49%781
Arif Çeler Kız Anadolu İmam Hatip LisesiŞehzadeler · İngilizce - Kız195,19%970
Şehit Mustafa Serin Anadolu İmam Hatip LisesiSalihli · İngilizce - Erkek172,14%970
Akhisar Anadolu İmam Hatip LisesiAkhisar · İngilizce - Erkek166,01%910
Turgutlu Anadolu İmam Hatip LisesiTurgutlu · İngilizce - Erkek160,69%960
Cahit Gönlübol Kız Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiTurgutlu · İngilizce - Kız149,94%980

Taban puanlar 2026, yüzdelik dilimler 2025 yerleştirmesinindir. Yaklaşık net, taban puanın 90 soruluk sınavda netler derslere eşit oranda dağılırsa karşılığıdır; derslerin ağırlığı farklı olduğu için gerçek net birkaç net değişebilir. Kaynak: MEB merkezî sınav yerleştirme sonuçları (il il listelerden derlendi).

Puanını hesaplamak için LGS puan hesaplama; diğer iller için 81 ilin lise taban puanları.

KoçPlus ile

Öğrencinin hedef lisesine ne kadar kaldığını gör

KoçPlus'ta öğrencinin hedef lisesini seçersin; her deneme sonucunda LGS puanı, yüzdelik dilimi ve hedefe kalan puan kendiliğinden hesaplanır. Haftalık program, ödev ve konu takibi aynı yerde.

KoçPlus'u tanı

14 gün ücretsiz · 3 öğrenciyle tüm özellikler

KoçPlus öğrenci sayfası: LGS puanı, yüzdelik dilim ve hedef lise

Sık sorulan sorular

Manisa'da en yüksek puanlı lise hangisi?

2026 LGS yerleştirmesinde Manisa'nın en yüksek taban puanı Manisa Fen Lisesi (Yunusemre) aldı: 473,35 puan, 2025 yüzdelik dilimi %1,1. Onu Halil Kale Fen Lisesi (462,83) ve Macide-Ramiz Taşkınlar Fen Lisesi (453,67) izledi.

Manisa'da fen lisesine girmek için kaç puan ve kaç net gerekir?

2026 yerleştirmesinde Manisa'da 7 fen lisesinin taban puanı 401,78 ile 473,35 arasındaydı. Bu puanlar 90 soruluk sınavda yaklaşık 61 ile 82 nete karşılık gelir; en düşük tabanlı fen lisesi Necip Fazıl Kısakürek Fen Lisesi.

Manisa'da kaç lise LGS puanıyla öğrenci alıyor?

Listede Manisa'da merkezî sınav puanıyla öğrenci alan 50 okul ve program var: 7 fen lisesi, 2 sosyal bilimler lisesi, 12 Anadolu lisesi, 13 Anadolu imam hatip lisesi, 16 mesleki ve teknik lise. Adrese dayalı yerleştirmeyle öğrenci alan okullar puanla almadığı için listede yer almaz.

Yüzdelik dilim ne demek?

Yüzdelik dilim, okula yerleşen son öğrencinin Türkiye genelinde sınava girenlerin yüzde kaçlık en başarılı kesiminde olduğunu gösterir. Örneğin Manisa Fen Lisesi için %1,1, küçük sayı daha zor okul demektir. Tablodaki dilimler 2025 yerleştirmesine aittir.