Lise taban puanları 2026 ve yüzdelik dilimleri

81 ilde LGS (merkezî sınav) puanıyla öğrenci alan 3.027 okul ve programın 2026 taban puanları ve 2025 yüzdelik dilimleri. İlini seç; o ildeki tüm liseleri taban puan, yüzdelik dilim ve yaklaşık netle sıralı gör.

En çok okul İstanbul (531), Ankara (181), İzmir (132) illerinde. 2026 yerleştirmesinde 2 program tam puanla (500) öğrenci aldı.

İl il lise taban puanları

Her ilde LGS puanıyla öğrenci alan okul ve program sayısı ile en yüksek taban puanlı okul. İlin adına dokun; o ildeki tüm liseleri gör.

İl il lise taban puanları
İlProgramEn yüksek taban
AdanaAdana Fen Lisesi55482,97
AdıyamanAdıyaman Fen Lisesi22448,94
AfyonkarahisarSüleyman Demirel Fen Lisesi32451,37
AğrıAğrı Hüseyin Celal Yardımcı Fen Lisesi19404,41
AksarayAksaray Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy Fen Lisesi13457,58
AmasyaMacit Zeren Fen Lisesi16440,54
AnkaraAnkara Fen Lisesi181494,42
AntalyaYusuf Ziya Öner Fen Lisesi92479,21
ArdahanArdahan Fen Lisesi9361,64
ArtvinErtuğrul Kurdoğlu Fen Lisesi9370,11
AydınAydın Fen Lisesi30473,98
BalıkesirŞehit Turgut Solak Fen Lisesi52463,21
BartınHasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi10432,95
BatmanBatman Fen Lisesi22440,91
BayburtBayburt Fen Lisesi6387,87
BilecikBozüyük Fen Lisesi11425,58
BingölTürkiye Büyük Millet Meclisi Vakfı Bingöl Fen Lisesi12438,17
BitlisHikmet Kiler Fen Lisesi16420,40
BoluBolu Fen Lisesi13440,80
BurdurErcan Akın Fen Lisesi14430,18
BursaTofaş Fen Lisesi104487,52
ÇanakkaleÇanakkale Fen Lisesi17456,26
ÇankırıÇankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi8410,34
Çorum15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi19448,40
DenizliErbakır Fen Lisesi33480,08
DiyarbakırRekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi50472,75
DüzceDüzce Fen Lisesi15450,37
EdirneEdirne Süleyman Demirel Fen Lisesi15443,62
ElazığKaya Karakaya Fen Lisesi22457,97
ErzincanErzincan Fen Lisesi11442,18
ErzurumEvyap İbrahim Hakkı Fen Lisesi32464,17
EskişehirEskişehir Fatih Fen Lisesi31473,81
GaziantepVehbi Dinçerler Fen Lisesi70476,03
GiresunGiresun Fen Lisesi26439,40
GümüşhaneGümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi10388,19
HakkariYüksekova Fen Lisesi14361,38
Hatayİskenderun Tosçelik Fen Lisesi54452,83
IğdırHaydar Aliyev Fen Lisesi8397,48
IspartaIsparta Süleyman Demirel Fen Lisesi17459,76
İstanbulİstanbul Erkek Lisesi531500,00
İzmirİzmir Fen Lisesi132492,18
KahramanmaraşKahramanmaraş TOBB Fen Lisesi40465,76
KarabükKarabük Mehmet Vergili Fen Lisesi13448,24
KaramanTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi14447,56
KarsKars Fen Lisesi14415,05
KastamonuKastamonu Fen Lisesi15445,78
KayseriOsman Ulubaş Kayseri Fen Lisesi54482,74
KırıkkaleKırıkkale Fen Lisesi9437,80
KırklareliLüleburgaz Ramazan Yaman Fen Lisesi11434,30
KırşehirProf.Dr.İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi11455,68
KilisKilis Mehmet Zelzele Fen Lisesi10399,59
KocaeliKocaeli Fen Lisesi84477,69
KonyaMeram Fen Lisesi109477,09
KütahyaKütahya Nafi Güral Fen Lisesi35459,45
MalatyaMalatya Erman Ilıcak Fen Lisesi28472,47
ManisaManisa Fen Lisesi50473,35
MardinMardin Fen Lisesi30441,29
MersinEyüp Aygar Fen Lisesi77479,01
MuğlaMenteşe Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi37455,11
MuşMuş Fen Lisesi14418,40
NevşehirNevşehir Fevzi Dirikoç Fen Lisesi14436,04
NiğdeNiğde Fen Lisesi10445,49
OrduOrdu Fen Lisesi26450,99
OsmaniyeTOBB Osmaniye Fen Lisesi17469,36
RizeRize Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi18443,78
SakaryaSakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi30453,00
SamsunSamsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi53480,05
SiirtSiirt Türk Telekom Fen Lisesi16422,22
SinopSinop Fen Lisesi11419,50
SivasSivas Fen lisesi25452,16
ŞanlıurfaŞanlıurfa Fen Lisesi67455,48
ŞırnakCizre Fen Lisesi17394,23
TekirdağEbru Nayim Fen Lisesi35463,21
TokatTokat Fen Lisesi27459,12
TrabzonTrabzon Merkez Fen Lisesi34469,99
TunceliTunceli Türk Telekom Fen Lisesi4393,39
UşakUşak Fen Lisesi13449,10
VanVan Türk Telekom Fen Lisesi36451,50
YalovaYalova-Termal Fen Lisesi11439,56
YozgatYozgat Şehitler Fen Lisesi25425,80
Zonguldakİbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi30423,18

En yüksek puanlı 30 lise

Türkiye genelinde 2026 taban puanı en yüksek okul ve programlar.

Türkiye'nin en yüksek puanlı liseleri 2026
OkulTaban 2026Yüzdelik 2025
İstanbul Erkek Lisesiİstanbul · Fatih500,00%0,01
Kabataş Erkek Lisesiİstanbul · Beşiktaş500,00%0,01
Kabataş Erkek Lisesiİstanbul · Beşiktaş497,76%0,01
Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesiİstanbul · Beyoğlu497,43%0,01
İstanbul Atatürk Fen Lisesiİstanbul · Kadıköy494,89%0,09
Ankara Fen LisesiAnkara · Çankaya494,42%0,1
Cağaloğlu Anadolu Lisesiİstanbul · Fatih493,36%0,14
İstanbul Atatürk Fen Lisesiİstanbul · Kadıköy493,36%0,14
İzmir Fen Lisesiİzmir · Bornova492,18%0,14
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesiİstanbul · Üsküdar491,86%0,14
Atatürk Lisesiİzmir · Konak491,43%0,14
Prof. Dr. Aziz Sancar Fen LisesiAnkara · Çankaya489,44%0,21
Haydarpaşa Lisesiİstanbul · Üsküdar488,85%0,46
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesiİstanbul · Üsküdar488,25%0,31
Haydarpaşa Lisesiİstanbul · Üsküdar487,78%0,64
Tofaş Fen LisesiBursa · Nilüfer487,52%0,3
Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesiİstanbul · Beşiktaş486,28%0,51
Ankara Pursaklar Fen LisesiAnkara · Pursaklar486,00%0,31
Bornova Anadolu Lisesiİzmir · Bornova484,46%0,59
Kadıköy Anadolu Lisesiİstanbul · Kadıköy483,87%0,56
Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesiİstanbul · Kartal483,44%0,69
Ankara Erman Ilıcak Fen LisesiAnkara · Sincan483,40%0,77
Adana Fen LisesiAdana · Seyhan482,97%0,51
Atatürk Lisesiİzmir · Konak482,80%0,58
Çapa Fen Lisesiİstanbul · Fatih482,80%0,4
Osman Ulubaş Kayseri Fen LisesiKayseri · Kocasinan482,74%0,63
Atatürk Lisesiİzmir · Konak482,67%0,59
Vefa Lisesiİstanbul · Fatih480,10%0,83
Erbakır Fen LisesiDenizli · Merkezefendi480,08%0,69
Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen LisesiSamsun · Atakum480,05%0,68

Taban puanlar 2026, yüzdelik dilimler 2025 yerleştirmesinindir. Kaynak: MEB merkezî sınav yerleştirme sonuçları (il il listelerden derlendi).

KoçPlus ile

Öğrencinin hedef lisesine ne kadar kaldığını gör

KoçPlus'ta öğrencinin hedef lisesini seçersin; her deneme sonucunda LGS puanı, yüzdelik dilimi ve hedefe kalan puan kendiliğinden hesaplanır. Haftalık program, ödev ve konu takibi aynı yerde.

KoçPlus'u tanı

14 gün ücretsiz · 3 öğrenciyle tüm özellikler

KoçPlus öğrenci sayfası: LGS puanı, yüzdelik dilim ve hedef lise

Sık sorulan sorular

2026 LGS'de en yüksek puanlı liseler hangileri?

2026 yerleştirmesinde en yüksek taban puanlı okullar İstanbul Erkek Lisesi (İstanbul, 500,00), Kabataş Erkek Lisesi (İstanbul, 500,00), Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi (İstanbul, 497,43), İstanbul Atatürk Fen Lisesi (İstanbul, 494,89), Ankara Fen Lisesi (Ankara, 494,42) oldu. İlk 30 okulun listesi bu sayfadaki tabloda.

Taban puan ile yüzdelik dilim arasındaki fark ne?

Taban puan, okula yerleşen son öğrencinin LGS puanıdır. Yüzdelik dilim ise bu öğrencinin Türkiye genelinde sınava girenlerin yüzde kaçlık en başarılı kesiminde olduğunu gösterir. Puan yıldan yıla sınavın zorluğuyla değişebildiği için hedef belirlerken yüzdelik dilim daha güvenilirdir.

Bu listede hangi okullar yok?

Adrese dayalı yerleştirmeyle (merkezî sınav puanı olmadan) öğrenci alan okullar ve özel okullar listede yer almaz. Liste, merkezî sınav puanıyla öğrenci alan devlet okullarını ve programlarını kapsar.